All Sports

Golf Results

 

Low Gross

55+

Perry Mason - GOLD (165)

60+

Jon Gallagher - GOLD (161)

65+

Garth Nickerson - GOLD (161)

70+

James Jackson - GOLD (142)

Jim De La Mothe - SILVER (158)

75+

Phil Bishop - GOLD (186)

80+

Bob MacLeod - GOLD (182)

 

Callaway

65+

Larry Bridges - GOLD (150)

Bruce Johnson - SILVER (155)

Loren Cushing - BRONZE (155)

70+

Brent Hobson - GOLD (148)

Robert Joe - SILVER (157)

Female - 70+

Gail Carleton - GOLD (174)

 

Low Net

55+

Maurice Munroe - GOLD (143)

Barry Cameron - SILVER (144)

Richard Robinson - BRONZE (146)

60+

Frank Laxton - GOLD (137)

Gerald LeFront - SILVER (143)

Bernie Wallace - BRONZE (155)

60+ Women's

Francesca Cox - GOLD (??)

65+

Allan LeBlanc - GOLD (146)

Chuck Stapleton - SILVER (146)

70+

Peter Cox - GOLD (145)

Andrew Keirstead - SILVER (149)

Darts Medals

Ladies Singles

55+ Age Division

  • Gold - Rose M - 6 points (South Shore)
  • Silver - Darlene G - 2pts (Valley)

65+ Age Division

  • Gold - Sandra B - 8 points (Valley)
  • Silver - Joy M - 6 points (Central)
  • Bronze - Dorothy C - 4 points, won three-way tie breaker (South Shore)

75+ Age Division

  • Gold - Patricia R - 6 points (South Shore)
  • Silver - Patricia A - 4 points (South Shore)

Men's Singles

55+ Age Division

  • Gold - Philip M - 7 points (Valley)
  • Silver - David A - 4 points (South Shore)

65+ Age Division

  • Gold - Butch M - 4 points (Central)
  • Silver - Karl L - 3 points (Valley)

Mixed Double's

55+ Age Division

  • Gold - Rose & Christeen - 6 points, won tie-breaker (South Shore)
  • Silver - Darlene & Sandra - 6 points (Valley)

65+ Age Division

  • Gold - Linda & Margo* - 6 points (Highland)
  • Silver - Debbie & Butch - 5 points (Central)
  • Bronze - Dorothy & Joy - 3 points (South Shore & Central)
    • *Margo had to withdraw due to personal reasons, Linda played in place with a "dummy" score partner

75+ Age Division

  • Gold - Patricia A & Patricia R - 4 points (South Shore)

 

Tennis Medal Results

55+ Women's Doubles

  • Gold:  Norma Stewart / Sherril Lindsay (Fundy)
  • Silver:  Miriam Kaiser / Lorraine MacPherson (Fundy)
  • Bronze:  Donna Spracklin / Denise Pelchat (Fundy)

55+ Men's Doubles

  • Gold:  Mike Gushue / Val Ivanov (Valley)
  • Silver:  Bill Crosby / Michael MacLeod (South Shore)
  • Bronze:  David Lang / Darcy Corregan (Valley)

Full Track and Field Results

Saturday Results

50M

Female Division

Placement Age Division Name Finish Time (Minute:Second:Millisecond)
1 55+ --- ---
       
1 60+ Taylor, Melissa 00:11:00
2 60+ --- ---
3 60+ --- ---
       
1 65+ Harrison, Linda 00:12:70
2 65+ --- ---
       
1 70+ Murray, Mary Lew 00:12:17
2 70+ --- ---

Male Division

Placement Age Division Name Finish Time (Minute:Second:Millisecond)
1 55+ Straight, Les 00:08:18
2 55+ --- ---
       
1 60+ Boudreau, Peter 00:08:84
2 60+ O’Toole, Harvey 00:09:08
3 60+ Coneybeare, Gerry 00:09:34
       
1 65+ Melchorie, Ron 00:07:75
2 65+ Chase, Llew 00:08:87
       
1 70+ Fownes, Brock 00:10:00
2 70+ --- ---
3 70+ --- ---

100M

Female Division

Placement Age Division Name Finish Time (Minute:Second:Millisecond)
1 55+ Bailey, Rachel 00:18:31
2 55+ --- ---
       
1 60+ Taylor, Melissa 00:17:02
2 60+ MacLeod, Linda 00:19:20
3 60+ --- ---
       
1 65+ Meister, Connie 00:20:38
       
1 70+ Murray, Mary Lew 00:25:21

Male Division

Placement Age Division Name Finish Time (Minute:Second:Millisecond)
1 55+ Stright, Les 00:15:30
2 55+ --- ---
       
1 60+ Boudreau, Peter 00:16:66
2 60+ O’Toole, Harvey 00:17:03
3 60+ Coneybeare, Gerry 00:17:20
       
1 65+ Melchorie, Ron 00:14:35
2 65+ Chase, Llew 00:17:83
3 65+ --- ---
       
1 70+ Fownes, Brock 00:19:14
2 70+ --- ---
3 70+ --- ---

200M

Female Division

Placement Age Division Name Finish Time (Minute:Second:Millisecond)
1 55+ Bailey, Rachel 00:38:25
2 55+ Hall, Linda 00:40:56
3 55+ --- ---
       
1 60+ MacLeod, Linda 00:44:22
2 60+ --- ---
       
1 65+ Meister, Connie 00:48:33
       
1 70+ Murray, Mary Lew 00:56:85

Male Division

Placement Age Division Name Finish Time (Minute:Second:Millisecond)
1 55+ Stright, Les 00:33:31
       
1 60+ Coneybeare, Gerry 00:37:01
2 60+ O’Toole, Harvey 00:38:07
3 60+ Methot, Philip 00:40:87
4 60+ --- ---
       
1 65+ Melchiore, Ron 00:30:34
2 65+ Chase, Llew 00:31:92
3 65+ Coulter, Douglas 00:41:45
       
1 70+ Isherwood, Frank 00:36:88
2 70+ Mosher, Terry 00:38:47
       
1 80+ Thompson, Gower 01:05:70

800M

Female Division

Placement Age Division Name Finish Time (Minute:Second:Millisecond)
1 55+ Hall, Linda 03:37:92
       
1 60+ O’Toole, Tina 04:08:18
2 60+ --- ---
       
1 65+ Meister, Connie 03:37:84
2 65+ MacEachern 04:09:30
       
1 70+ Patrick, Alice 04:06:53
2 70+ Harrison, Inna 04:40:72
       
1 75+ Gillis, Georgie 03:56:25

Male Division

Placement Age Division Name Finish Time (Minute:Second:Millisecond)
1 55+ --- ---
       
1 60+ Browne, Robin 03:04:70
       
1 65+ Coulter, Douglas 03:27:47
2 65+ Cox, Kevin 03:45:44
       
1 70+ Mosher, Terry 03:15:31
2 70+ Patrick, David 04:07:02
       
1 80+ Thompson, Gower 06:15:16

1500M

Female Division

Placement Age Division Name Finish Time (Hour:Minute:Second)
1 55+ Dobbelsteyn, Loretta 00:07:12
2 55+ Pilgrim, Peggy 00:07:41
3 55+ Hall, Linda 00:07:59
4 55+ --- ---
       
1 60+ --- ---
       
1 65+ MacEachern, Coline 00:08:19
       
1 70+ Harrison, Inna 00:09:00
2 70+ --- ---
       
1 75+ Gillis, Georgie 00:08:03

Male Division

Placement Age Division Name Finish Time (Hour:Minute:Second)
1 55+ Heisley, Roger 00:07:55
       
1 60+ Nevitt, David 00:05:56
2 60+ --- ---
       
1 65+ Coulter, Douglas 00:06:59
2 65+ Cox, Kevin 00:07:38
       
1 70+ Mosher, Terry 00:06:31
2 70+ --- ---
3 70+ --- ---
       
1 80+ Thompson, Gower 00:12:35

Discus

Female Division

Placement Age Division Name Best Throw
1 55+ Parks, Tami 18.29
2 55+ MacIsaac, Janet 16.82
       
1 65+ Carleton, Barbara 16.03
2 65+ Warren, Jane 13.74
3 65+ --- ---

Male Division

Placement Age Division Name Best Throw
1 55+ O’Keefe, Kevin 23.79
       
1 60+ Crosby, Kevin 24.32
       
1 65+ Bridges, Larry 23.36
       
1 70+ Fownes, Brock 25.51
2 70+ Murray, Mac 23.17
3 70+ Carroll, Clyde 17.87

Shot Put

Female Division

Placement Age Division Name Best Throw
1 55+ Parks, Tami 7.16
       
1 65+ Carleton, Barbara 6.25
2 65+ Warren, Jane 5.47
3 65+ --- ---

Male Division

Placement Age Division Name Best Throw
1 55+ Heisler, Roger 8.26
2 55+ O’Keefe, Kevin 7.83
       
1 60+ Crosby, Kevin 6.71
2 60+ --- ---
       
1 65+ Bridges, Larry 7.17
       
1 70+ Carroll, Clyde 9.30
2 70+ Fownes, Brock 8.81
3 70+ Murray, Mac 7.69

Triple Jump

Female Division

Placement Age Division Name Best Jump
1 55+ MacIsaac, Janet 6.17
       
1 65+ Carleton, Barbara 4.13

Male Division

Placement Age Division Name Best Throw
1 70+ --- ---

Friday Results

3000M

Female Division

Placement Age Division Name Finish Time (Hour:Minute:Second)
1 55+ Pilgrim, Peggy 00:16:12
1 60+ O’Toole, Tina 00:18:05
1 65+ Saulnier, Katherine 00:15:32
2 65+ MacEachern, Coline 00:17:24
1 70+ Patrick, Alice 00:15:54
2 70+ Harrison, Inna 00:18:41
1 75+ Gillis, Georgie 00:16:37

Male Division

Placement Age Division Name Finish Time (Hour:Minute:Second)
1 55+ Hipson, Bryan 00:10:48
1 60+ Nevitt, Dave 00:12:05
2 60+ Browne, Robin 00:12:27
3 60+ Morris, Terry 00:13:30
4 60+ McCann, Kelly 00:14:21
1 65+ Canavan, Michael 00:14:38
2 65+ Cox, Kevin 00:14:41
1 70+ Mosher, Terry 00:13:34
2 70+ Patrick, David 00:16:49
3 70+ --- ---

400M

Female Division

Placement Age Division Name Finish Time (Hour:Minute:Second)
1 55+ Bailey, Rachel 00:01:29
2 55+ Hall, Linda 00:01:30
1 60+ MacLeod, Linda 00:01:40
2 60+ --- ---
1 65+ Meister, Connie 00:01:33
2 65+ MacEachern 00:01:53
1 70+ Patrick, Alice 00:01:42
2 70+ Harrison, Inna 00:02:03
1 75+ Gillis, Georgie 00:01:47

Male Division

Placement Age Division Name Finish Time (Hour:Minute:Second)
1 60+ Browne, Robin 00:01:15
2 60+ Coneybeare, Gerry 00:01:22
3 60+ Nevitt, Dave 00:01:24
4 60+ McCann, Kelly 00:01:27
5 60+ Methot, Philip 00:01:30
6 60+ Petitpas, Michael 00:01:35
1 65+ Coutler, Douglas 00:01:34
2 65+ Graham, Andrew 00:02:01
1 70+ Isherwood, Frank 00:01:24
2 70+ Patrick, David 00:01:43
3 70+ --- ---
1 80+ Thompson, Gower 00:02:33

Javelin

Female Division

Placement Age Division Name Best Throw
1 55+ MacIsaac, Janet 17.05
2 55+ Parks, Tammy 16.86
3 55+ Pilgrim, Peggy 14.87
1 65+ Carleton, Barbara 14.75
2 65+ Warren, Jane 10.05

Male Division

Placement Age Division Name Best Throw
1 55+ O’Keefe, Kevin 25.10
1 60+ Petipas, Michael 22.94
1 65+ Bridges, Larry 21.52
1 70+ Carroll, Clyde 17.17
2 70+ Joe, Robert 16.43

Long Jump

Female Division

Placement Age Division Name Best Jump
1 55+ MacIsaac, Janet 2.53
1 60+ MacLeod, Linda 2.60

Male Division

Placement Age Division Name Best Jump
1 60+ McCann, Kelly 3.67
2 70+ Joe, Robert 2.82

Bowling – Teams

Bowling - Team Results

 

60+                             75+

Team #1                             Team #2

Jeanette Brosha                                    Elsie Bond

Evelyn Benoit                                        Colin Whitelock

Sharon Gillis                                         Phyllis Whitelock

Darlene Hart                                         Janice Langley

Janice Ross                                           Frank Thibeau

 

 

70+                             70+

Team #3                             Team #4

Junior Dulong                                       Carmie Maclean

Patty Lafave                                          Lauchie Maclean

Ronnie Lafave                                       Cecily Fraser

Russell Rodgerson                                 Bobby Maclean

Al Tone                                                 John Maclean

 

  • 60+ Team #1, Highland Region,  gets Gold
  • 75+ Team #2, Fundy/Central region,  gets Gold
  • 70+ Team #3, South shore/ Yarmouth region,  gets Gold
  • 70+ Team #4 Cape Breton/Central region,  gets Silver

Cribbage Medals and Results

Final Medal Standings

  1. Gold - Thorburne & Deamond
  2. Silver - Fancy & Boudreau
  3. Bronze - McKay & McKay
  4. Drew & Masters
  5. Sanford & Sanford
  6. Sweeney & Taylor
  7. Comeau & Howatt

Bowling – Singles

Singles Results - September 16,  2021

Medalist

Female 55-64

Gold – Darlene Hart      88.6

Silver – Evelyn Benoit    86.4

Bronze -- Susan Deon    73.4

Male 55- 64

Gold – Ernie Pitman      91.6

 

Female 65-74

Gold -- Patty Lafave           90.8

Silver – Pat Wilcott            90.6

Bronze – Jeanette Brosha  88.4

 

Male 65-74

Gold – Lauchie MaClean      101.4

Silver – Ronnie Lafave          96.6

 

Female 75 and up

Gold – Bobby MaClean     94.4

Silver – Cecily Fraser          85.2

Bronze --  Helen Perry        84.0

 

Male 75 and up

Gold – Junior Dulong         97.2

Silver – Al Tone                90.4

Bronze – Frank Thibeau     88.4

Female 55-65 Medalists

Hockey Update #3

Cross Over Friendly

Mark McLeod (60+) - 0

Brian Stark (65+) - 6

 

Women's 55+ Division

Cape Breton Stars - 1

Sue's Senior Selects - 3

 

Men's 55+ Division

Antigonish Old Dogs - 7

Fundy Penguins - 1

 

Men's 60+ Division

Predators - 6

Pictou County Oldtimers - 2